Başak İdil Özen

11 yaşında piyano dersi almaya başladı. Lise döneminde Ofelya Aleskerova ile piyano, Larissa Sıtkı ile keman ve Serhat Akyol ile solfej çalıştı. 2009 yılında Nazım Hikmet Akademisi / Piyano Bölümü’ne girdi; Ayşe Tütüncü ile piyano, Murat Opus ile armoni ve kompozisyon, Erdem Nusret Karakaş ile müzik tarihi çalıştı. 2013 yılında NHA’dan mezun oldu. 2011-2015 yılları arasında Nazım Hikmet Akademi Korosu’nda önce soprano daha sonra ise alto olarak görev almıştır. NHAK Korosu ile Ağustos 2014’te Makedonya Ohrid Uluslararası Koro Festivali ve Eylül 2015’te Sırbistan Negotin 50. Mokranyat Günleri’nde performans sergilemiş, koroya dâhil olduğu beş yıllık süre içerisinde bir çok konser vermiş ve çeşitli festivallere katılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunu olup; 2013 yılında ikinci lisans eğitimi almak üzere Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik / Piyano Bölümü’ne kabul edildi. Burada Ayşe Diriker Sipahi ile piyano, Andres Lopez ile oda müziği, David Walters ile teori, Mustafa Saka ile müzik tarihi, Mesruh Savaş ile armoni - analiz- bitirme projesi çalıştı. Marmara Üniversitesi GSF Müzik Bölümü’nden derece ile mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans yapmaktadır.

2017 Sırbistan Vranje Piyano Festivali’nde Prof. Michael Leslie ile piyano master-class çalışması yapan Başak İdil Özen, 2013 yılından bu yana piyano dersleri ve çeşitli kurumlarda piyano, solfej, teori dersleri vermektedir.